Skip to content

49b Court DBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC2202
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
50%
Improvement Value:$83,400
50%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,395+5.4%
2024$4,171+3.6%
2023$4,025+1.3%
2022$3,973+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$179,900
Sq Ft1,128DeedBook 17761, Page 1378Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14908, Page 1311

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5449, Page 601

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4729, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1970