Skip to content

445c Laurel Brook DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC5103
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage888
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
55%
Improvement Value:$69,600
45%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+5.4%
2024$3,829+3.6%
2023$3,695+1.3%
2022$3,647+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft888DeedBook 19441, Page 1046Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5000, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1970