Skip to content

215 Sandra Pl.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block757
Lot1
QualifierC0215
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
54%
Improvement Value:$78,100
46%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,387+5.4%
2024$4,164+3.6%
2023$4,018+1.3%
2022$3,965+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
Sq Ft1,292DeedBook 17876, Page 371Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$114,900

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 15809, Page 851Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 13847, Page 1626

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12667, Page 655

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 10372, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1984