Skip to content

519 Sandra Pl.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block757
Lot1
QualifierC0519
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
54%
Improvement Value:$78,200
46%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,390+5.4%
2024$4,166+3.6%
2023$4,020+1.3%
2022$3,968+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,292DeedBook 18988, Page 1131Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10491, Page 188

Property Sale

Sale
$79,400
DeedBook 5624, Page 78

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5230, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1984