Skip to content

1106 Sandra Pl.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block757
Lot1
QualifierC1106
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,368
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$85,800
49%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,588+5.4%
2024$4,355+3.6%
2023$4,202+1.3%
2022$4,147+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 17268, Page 1495Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 16280, Page 1026Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10939, Page 572

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 5213, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1984