Skip to content

1470 Brentwood Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block759
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2085
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,085
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
44%
Improvement Value:$168,600
56%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+5.4%
2024$7,396+3.6%
2023$7,137+1.3%
2022$7,044+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,085DeedBook 20029, Page 1673Recorded6/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1985