Skip to content

1436 Metedeconk Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2007

Property Information

Block762
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
50%
Improvement Value:$121,500
50%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+5.4%
2024$6,069+3.6%
2023$5,856+1.3%
2022$5,780+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985