Skip to content

1425 Metedeconk Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block769
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,990
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
44%
Improvement Value:$172,000
56%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+5.4%
2024$7,542+3.6%
2023$7,278+1.3%
2022$7,183+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 15233, Page 673

Property Sale

SaleMulti
$3,950
DeedBook 5047, Page 648

Property Sale

SaleMulti
$158,300
DeedBook 4759, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1987