Skip to content

1466 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$1,195,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block771
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class10
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage5,950
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
35%
Improvement Value:$524,200
65%
Total Assessment$806,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,052+5.4%
2024$19,979+3.6%
2023$19,278+1.3%
2022$19,028+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,195,000
DeedBook 19485, Page 1608Recorded9/14/2023

Property Sale

SaleMulti
$725,000
DeedBook 10067, Page 1422