Skip to content

1405 Park Ave.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block773
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,204
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
54%
Improvement Value:$103,700
46%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+5.4%
2024$5,581+3.6%
2023$5,385+6.3%
2022$5,065+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,204DeedBook 18466, Page 986Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 17960, Page 1534Recorded7/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954