Skip to content

1402 Clay AveBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block774
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
43%
Improvement Value:$166,500
57%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,569+5.4%
2024$7,183+3.6%
2023$6,931+1.3%
2022$6,841+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 14617, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 2004