Skip to content

1490 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$1,068,000
Last Sale Date
May 12, 2004

Property Information

Block779
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage4,357
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,600
58%
Improvement Value:$372,700
42%
Total Assessment$887,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,159+5.4%
2024$21,978+3.6%
2023$21,206+1.3%
2022$20,931+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,068,000
DeedBook 12078, Page 1563

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 5072, Page 23