Skip to content

34 Mc Lagan Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block780
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2282
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,282
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
42%
Improvement Value:$180,700
58%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,175+5.4%
2024$7,758+3.6%
2023$7,485+1.3%
2022$7,388+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft2,282DeedBook 17831, Page 1199Recorded3/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 4835, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1988