Skip to content

19 Johnston Ave.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block785
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,868
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
48%
Improvement Value:$143,500
52%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+5.6%
2024$6,587+3.8%
2023$6,346+1.4%
2022$6,261+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983