Skip to content

1458 Jay Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block787
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2154
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
43%
Improvement Value:$174,600
57%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,997+5.4%
2024$7,590+3.6%
2023$7,323+1.3%
2022$7,228+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985