Skip to content

1441 Princess Ave.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$448,350
Last Sale Date
Nov 16, 2006

Property Information

Block793
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1836
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
44%
Improvement Value:$170,400
56%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+5.4%
2024$7,503+3.6%
2023$7,239+1.3%
2022$7,145+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$448,350
DeedBook 13434, Page 1252

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 11303, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1984