Skip to content

114 8th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1950

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block8.21
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class15
Description1.5S
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage940
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,800
88%
Improvement Value:$65,400
12%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,695+5.2%
2024$13,016+3.5%
2023$12,576+18.6%
2022$10,602+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000
Sq Ft940DeedBook 18956, Page 1219Recorded3/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950