Skip to content

1759 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block814
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.4

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,244
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
45%
Improvement Value:$150,300
55%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+5.4%
2024$6,723+3.6%
2023$6,486+1.3%
2022$6,402+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,244DeedBook 20240, Page 1401Recorded12/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1980