Skip to content

1589 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block820
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,548
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
46%
Improvement Value:$136,700
54%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,609+5.4%
2024$6,272+3.6%
2023$6,051+1.3%
2022$5,973+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17036, Page 1768Recorded2/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$232,500
DeedBook 15491, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1950