Skip to content

1612 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block821
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
56%
Improvement Value:$89,300
44%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,246+5.4%
2024$4,979+3.6%
2023$4,804+1.3%
2022$4,742+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,008DeedBook 19015, Page 1307Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16587, Page 1021Recorded12/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940