Skip to content

1602 Fort St.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Aug 8, 1994

Property Information

Block822
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
55%
Improvement Value:$94,800
45%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,544+5.4%
2024$5,261+3.6%
2023$5,076+1.3%
2022$5,011+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5190, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1960