Skip to content

1602 Edge St.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 6, 2005

Property Information

Block825
Lot31.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,429
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$134,900
54%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+5.4%
2024$6,190+3.6%
2023$5,973+1.3%
2022$5,895+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12428, Page 378

Property Sale

Sale
$165,866
DeedBook 10595, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1990