Skip to content

1614 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block827
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
50%
Improvement Value:$107,300
50%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+5.6%
2024$5,041+3.8%
2023$4,855+1.4%
2022$4,789+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950