Skip to content

1648 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2003

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block830
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,822
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
42%
Improvement Value:$153,400
58%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+5.4%
2024$6,549+3.6%
2023$6,319+1.3%
2022$6,237+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 17379, Page 1290Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 14584, Page 706

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 13462, Page 1802

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 11714, Page 1652

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 11400, Page 1840

Property Built

Built

Year Built: 2003