Skip to content

1654 Harvard Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block831
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,196
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
51%
Improvement Value:$111,100
49%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,901+5.4%
2024$5,601+3.6%
2023$5,404+1.3%
2022$5,334+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 16862, Page 730Recorded9/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950