Skip to content

1679 Tilford BlvdBrick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
May 5, 2010

Property Information

Block838
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage963
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
62%
Improvement Value:$71,900
38%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946+5.4%
2024$4,694+3.6%
2023$4,529+1.3%
2022$4,470+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 14589, Page 675

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 11422, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1945