Skip to content

1720 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block842
Lot27.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1324
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,324
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
41%
Improvement Value:$164,000
59%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,303+5.4%
2024$6,931+15.4%
2023$6,004+1.3%
2022$5,926+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15279, Page 1663

Property Sale

Sale
$296,400
DeedBook 13579, Page 856

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 12077, Page 1314

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 10521, Page 1329

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5567, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1972