Skip to content

1729 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block842
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
75%
Improvement Value:$79,400
25%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,284+5.4%
2024$7,862+3.6%
2023$7,586+1.3%
2022$7,487+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 18016, Page 406Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14605, Page 1526