Skip to content

1704 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block842
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage944
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
50%
Improvement Value:$108,300
50%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,669+5.4%
2024$5,380+3.6%
2023$5,191+1.3%
2022$5,124+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 16067, Page 1114Recorded4/29/2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10872, Page 20

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5707, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1957