Skip to content

1726 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2004

Property Information

Block848
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,398
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
49%
Improvement Value:$132,700
51%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+5.4%
2024$6,443+3.6%
2023$6,216+1.3%
2022$6,136+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965