Skip to content

131 Mantoloking RdBrick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block84
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 1136
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,136
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
72%
Improvement Value:$60,100
28%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+5.2%
2024$5,305+3.5%
2023$5,126+1.3%
2022$5,061+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 15221, Page 356

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5584, Page 938

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5506, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1930