Skip to content

1763 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block853
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1215
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,215
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
41%
Improvement Value:$245,600
59%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,618+49.0%
2024$7,127+3.8%
2023$6,867+1.4%
2022$6,775+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960