Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
861 Route 70Brick, NJ 08724
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2025
Property Information
Block854
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,544
Acreage0.27
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$284,900
85%
Improvement Value:$50,300
15%
Total Assessment$335,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,749 | +5.4% |
| 2024 | $8,303 | +3.6% |
| 2023 | $8,011 | +1.3% |
| 2022 | $7,907 | +1.7% |
Property History
No events match the selected filters.