Skip to content

3 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block857.100
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,884
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
36%
Improvement Value:$231,900
64%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+5.4%
2024$8,974+3.6%
2023$8,659+1.3%
2022$8,547+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 13846, Page 468

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5518, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5408, Page 994