Skip to content

41 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block857.100
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,615
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
30%
Improvement Value:$295,800
70%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,108+5.4%
2024$10,542+3.6%
2023$10,172+1.3%
2022$10,040+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft2,615DeedBook 17440, Page 597Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$208,825
DeedBook 5256, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5114, Page 684