Skip to content

40 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block857.100
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2814
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,814
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
32%
Improvement Value:$276,000
68%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+5.4%
2024$10,012+3.6%
2023$9,660+1.3%
2022$9,535+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 17983, Page 1036Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 11530, Page 1716

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 5177, Page 730

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 4875, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1990