Skip to content

32 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block857.100
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,137
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
39%
Improvement Value:$208,900
61%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+5.4%
2024$8,422+3.6%
2023$8,126+1.3%
2022$8,021+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,137DeedBook 16767, Page 1117Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4898, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1990