Skip to content

20 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block857.100
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1919
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,919
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
43%
Improvement Value:$171,600
57%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+5.4%
2024$7,503+3.6%
2023$7,239+1.3%
2022$7,145+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,919DeedBook 19465, Page 45Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,919DeedBook 15853, Page 26Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 12828, Page 514

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 4913, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1990