Skip to content

5 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block857.100
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,338
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
39%
Improvement Value:$210,800
61%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,067+5.4%
2024$8,605+3.6%
2023$8,303+1.3%
2022$8,195+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$601,000
Sq Ft2,338DeedBook 19184, Page 1037Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 14868, Page 542

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5327, Page 930

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5250, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5114, Page 684