Skip to content

8 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 27, 1993

Property Information

Block857.100
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,162
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,300
38%
Improvement Value:$194,600
62%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+5.4%
2024$7,751+3.6%
2023$7,478+1.3%
2022$7,381+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5062, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4789, Page 903