Skip to content

4 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$353,774
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block857.100
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage2,384
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,900
31%
Improvement Value:$279,600
69%
Total Assessment$404,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,557+5.4%
2024$10,019+3.6%
2023$9,668+1.3%
2022$9,542+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$353,774
Sq Ft2,384DeedBook 20130, Page 596Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 17259, Page 783Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 15414, Page 378

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 12638, Page 748

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5546, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5408, Page 994