Skip to content

17 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block857.100
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,532
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
35%
Improvement Value:$244,100
65%
Total Assessment$375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803+5.4%
2024$9,304+3.6%
2023$8,977+1.3%
2022$8,860+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 4838, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1990