Skip to content

29 Princeton Pines Pl.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 16, 2009

Property Information

Block857.100
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,632
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
33%
Improvement Value:$268,700
67%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+5.4%
2024$9,990+3.6%
2023$9,639+1.3%
2022$9,514+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 14361, Page 1409

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5189, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1994