Skip to content

41 Division St.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block857
Lot27.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3058
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,058
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
29%
Improvement Value:$367,100
71%
Total Assessment$519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,554+5.4%
2024$12,863+3.6%
2023$12,411+1.3%
2022$12,250+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,058DeedBook 18042, Page 1679Recorded9/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966