Skip to content

32 Sturdy StreetBrick, NJ 08724

Built 2008

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block859
Lot26.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
DescriptionA-2SF3G 3728
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,728
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
23%
Improvement Value:$417,700
77%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,172+5.4%
2024$13,450+4.8%
2023$12,834+1.3%
2022$12,668+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12390, Page 1535