Skip to content

9 Wayne LaneBrick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block85
Lot4.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,428
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,200
59%
Improvement Value:$123,200
41%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,734+5.2%
2024$7,350+3.5%
2023$7,102+1.3%
2022$7,012+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12280, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 5253, Page 69