Skip to content

211 Meadow Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$561,286
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block86.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,625
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,800
49%
Improvement Value:$145,100
51%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+5.2%
2024$6,921+3.5%
2023$6,687+1.3%
2022$6,602+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$561,286
Sq Ft1,625DeedBook 20287, Page 248Recorded2/17/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 4932, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1990