Skip to content

65 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2011

Property Information

Block86.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,285
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
57%
Improvement Value:$95,800
43%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752+5.2%
2024$5,467+3.5%
2023$5,282+1.3%
2022$5,216+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5007, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1960