Skip to content

59 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Apr 18, 1998

Property Information

Block86.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 283813
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,813
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
29%
Improvement Value:$326,000
71%
Total Assessment$459,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859+5.2%
2024$11,271+3.5%
2023$10,890+1.3%
2022$10,752+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965