Skip to content

58 Driftwood DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2009

Property Information

Block86.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,445
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
46%
Improvement Value:$147,900
54%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,103+5.2%
2024$6,751+3.5%
2023$6,523+1.3%
2022$6,441+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 12999, Page 277

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5271, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1957